Rozvodové řízení krok za krokem

 

Rozvod není příjemná záležitost, ale někdy jednoduše není jiná cesta. Co dělat, aby proběhl hladce? Kam jít, co kam poslat, co se bude dít dál… otázek je spousta a odpovědi se hledají těžko. Sepsali jsme pro vás jednoduchý průvod rozvodovým řízením, abyste se v něm neztratili.

Průběh rozvodového řízení

Rozvodové řízení začíná podáním žádosti o rozvod. Tu podáváte přímo na soud. Po podání žádosti soud zahájí rozvodové řízení s několika sezeními, na kterých se manželé mají dohodnout o rozdělení majetku a právech na děti, výživném a dalších záležitostech.

Podrobný návrh na sepsání žádosti najdete zde na webu gov.cz.

Rozdělení majetku

Rozdělení společného majetku je jedním z hlavních cílů rozvodového řízení. Který majetek je společný? Jednoduše všechen, který jste nabyli v průběhu manželství, pokud nemáte podmínky nastavené jinak předmanželskou smlouvou. Soud vymezí majetek, který je opravdu společný, a rozhodne, jakým způsobem bude tento majetek rozdělen. Rozdělení majetku může být velmi složité, zejména v případech, kdy je velký.

Péče o děti

Děti jsou často nejproblémovější částí celého sporu. Řeší se, kdo bude mít fyzickou péči o dítě, jak bude rozdělena odpovědnost za rozhodování o dítěti a jak bude stanovena výše výživného. Výživné se určuje na základě příjmu obou rodičů a věku dítěte.

Právní podpora

Pouštět se do rozvodu bez právníka je velmi riskantní. Pokud víte, že váš ex-partner/vaše ex-partnerka právníka mají a nechcete přijít o majetek a práva na děti, rozhodně si ho sjednejte také. Právník vám navíc pomůže s vypracováním smluv, které budou regulovat vztahy mezi manželi po rozvodu.

Důležitost komunikace

Jedním z klíčových faktorů pro úspěšné řešení rozvodového řízení je komunikace. Manželé by měli být schopni komunikovat a spolupracovat na řešení otázek týkajících se rozvodu a rozdělení majetku. Pokud komunikace selže, může to vést k dalším konfliktům a ztížit průběh řízení.