Na co si dát pozor ve zkušební době poradí Personalistka.cz

 

Zkušební doba je fází, kdy máme vlastně práci tak nějak napůl, a o místo můžeme snáze přijít. Umožňuje tak nám i zaměstnavateli vyzkoušet si spolupráci a případně bez výčitek místo opustit, neboť se v takové situaci zatím neočekává nijak vysoká míra loajality.

Je dobré se ale i ve zkušební době chovat tak, jako by již pracovní poměr probíhal ve standardním režimu. Na co si dát pozor?

Personalistka.cz je oblíbený pracovní portál s širokou nabídkou inzerce práce a brigád.

Spolupráce s ostatními

Pokud budete pracovat v kolektivu, názor spolupracovníků na vaši osobu může být důležitý jak pro příjemnou atmosféru na pracovišti, tak pro postoj nadřízeného k další spolupráci. Není třeba se snažit okatě zavděčit, postačí chovat se slušně a přátelsky, aniž byste sklouzávali ke sdělování příliš osobních informací anebo dokonce společnému pomlouvání ostatních.

Buďte ochotní přibrat si více úkolů, ale jen tolik, kolik skutečně zvládnete – určitě se nenápadně ozvěte, pokud byste cítili, že jste tak trochu využíváni.

Pozornost novému

Začátky na novém pracovním místě s sebou vždy nesou kvanta nových informací, která si musíte zapamatovat a časem až zautomatizovat.

Nenechte se zastrašit a snažte se s chladnou hlavou vstřebat napoprvé vše, co půjde. Není ani žádná ostuda si věci průběžně písemně zaznamenávat anebo se na něco opakovaně zeptat – nikdo není strojem, který si všechny informace zapamatuje hned napoprvé.

Své poznámky mějte minimálně první půlrok v zaměstnání neustále po ruce.

Pokora a opatrnost

Zdravé sebevědomí je nepochybně pozitivní věcí, ke které jsme v dnešní době všichni povzbuzováni. Nemělo by se ale změnit v aroganci anebo přílišnou asertivitu, už vůbec ne v době, kdy jste se u nového zaměstnavatele sotva ohřáli.

Chovejte se spíše pokorněji a kritiku přijímejte bez námitek, a to i pokud máte pocit určité nespravedlnosti. Polknout vlastní hrdost je totiž schopností, která je spíše výjimečná a vyžaduje značnou sebekontrolu.