Čistíme spáry dlaždiček v koupelně

 

Jak vyčistit silikonové a koupelnové spárovací hmoty, pokud jsou zažloutlé a vypadají velmi špinavě, i když nejsou? Silikonovou spárovací hmotu je lepší pravidelně čistit od plísní a nečistot, ale nemusíte vynakládat velké úsilí. Na intenzivní drhnutí kartáčem můžete zapomenout.

Jak vyčistit silikon a spárovací hmotu v koupelně? To je často problematické. Zažloutlý silikon vypadá nevzhledně a často vyžaduje intenzivní drhnutí. Naštěstí existuje jiný způsob, jak se s tímto problémem vypořádat. Šedý, zelený nebo  černý povlak  na koupelnovém silikonu pravděpodobně znamená, že roste plíseň. S trochou dobré vůle a trpělivosti se jich můžete zbavit sami. Navrhujeme jak!  

Jak vyčistit silikon od plísní: domácí prostředky

Špinavý, zažloutlý nebo zašedlý silikon ve spárách nebo kolem okrajů vany je často známkou vznikající plísně. Podle míry rozšíření našeho „vetřelce“ můžete volit více či méně invazivní metody. Za prvé, stojí za to vyzkoušet domácí prostředky:

 • Pasta z octa a jedlé sody . Smíchejte ocet a jedlou sodu v takovém poměru, abyste získali viskózní pastu. Aplikujte na 15 minut na znečištěné spáry. Po této době je třeba silikon vydrhnout kartáčem .
 • Bělící zubní pasta . Naneste dostatečné množství zubní pasty na formu a vydrhněte použitým zubním kartáčkem.
 • Prášek do pečiva Pokud chcete vyčistit spáry na dlaždicích umístěných v místech koupelnových polic, stačí je posypat práškem do pečiva a po 30 minutách vydrhnout. Chcete-li použít tuto metodu k čištění stěn, vytvořte pastu z prášku do pečiva a vody. 
 • Citronová šťáva . Má silné bělící vlastnosti, a proto je perfektní pro čištění bílého silikonu. Před drhnutím nechte působit (přibližně 15 minut).

Jak zabránit tvorbě plísní v koupelně?

Nejčastějším důvodem vzniku plísní na silikonové spárovací hmotě není nedostatečná úroveň hygieny. Koupelna se vyznačuje výjimečně vysokou vlhkostí a teplem (v důsledku usazování vodní páry na obkladech po teplé koupeli), což v kombinaci s nečistotami přítomnými na spárovací hmotě podporuje růst plísní.

Chcete-li se účinně zbavit plísní , stojí za to zajistit správné větrání místnosti.

 • Nainstalujte si přídavné topení nebo si kupte odvlhčovač, který vlhkost pohlcuje.
 • Vyčistěte větrací mřížku – může být ucpaná.
 • Koupelnu často větrejte – po sprše se vyplatí otevřít dveře na chodbu, aby místnost rychleji vyschla.

Jak čistit silikon: čisticí prostředky

Pokud žádný z domácích prostředků na čištění silikonových spár nezabírá, můžete sáhnout po silnějších prostředcích dostupných na trhu. Pamatujte, že obsahují žíravé látky, proto nezapomeňte na ochranné rukavice a ochranu očí a dýchacích cest. Určitě si přečtěte návod k použití a uchovávejte jej mimo dosah dětí.

Čističe spár a silikonu jsou k dostání v hypermarketech a prodejnách staveb a rekonstrukcí i na internetu. Pokud máte spárovací hmotu v jiné barvě než bílé, dejte pozor, aby zakoupené přípravky neobsahovaly bělidla.  

Výměna silikonové spárovací hmoty krok za krokem

Starý silikon, který se vám nedaří vyčistit, se však vyplatí vyměnit. Můžete zavolat profesionála, který plesnivý silikon odstraní a nasadí nový, nebo to udělejte sami. Zde je návod krok za krokem:

 1. Starou spáru prořízněte ostrým nožem a dejte pozor, abyste nepoškrábali dlaždice nebo akryl nebo smalt na umyvadle nebo vaně.
 2. Vzniklou mezeru důkladně očistěte od případných pohyblivých částí, zbytků silikonu a mastných nečistot. 
 3. Okraje spáry přelepte malířskou páskou, která určí šířku nové spáry a ochrání zbývající plochy před nečistotami. 
 4. Silikon se prodává v tubách (tzv. kartuších). Odřízněte špičku závitu kazety, abyste otevřeli trubici. Poté našroubujte hrot, který je součástí sady , sloužící k nanášení spoje, a seřízněte jej pod úhlem tak, aby výsledný „výtok“ odpovídal šířce mezery, kterou budete vyplňovat.
 5. Jedním pomalým, ale plynulým pohybem – tak, aby nezůstaly žádné dutiny – vyplňte mezeru přípravkem a vytlačte jej pomocí speciální pistole, kterou lze zakoupit ve stavebnictví.
 6. Vyplněnou mezeru nastříkejte čističem na sklo nebo mýdlovou vodou, díky čemuž získáte dokonale hladký silikonový povrch. 
 7. Spoj vytvarujte prstem (v gumové rukavici) nebo speciální gumovou stěrkou na klouby jedním tahem. Spáru tak dodáte požadovaný tvar a odstraníte přebytečný silikon. 
 8. Ihned po vytvarování silikonu odstraňte malířskou pásku . Jeho odlupování, když je silikon suchý, může poškodit spoj.

Vyhněte se přímému kontaktu s houbou. Po ukončení práce místnost důkladně vyvětrejte. Tyto spárovací hmoty pravidelně čistěte, abyste zabránili nadměrnému růstu plísní.