Chyby při výběru návrhu domu

Stále více lidí se rozhoduje pro koupi hotového návrhu domu, aby si splnili své sny o vlastnictví vlastní nemovitosti. Je velmi důležité se před konečným rozhodnutím ujistit, že jsme vybrali návrh šitý na míru našim preferencím a prostorovým možnostem. Stojí za to podívat se na nejčastější chyby při objednávání hotového projektu.

Nesoulad projektu s předpisy

Hotový návrh domu by měl být přizpůsoben platným předpisům. V první řadě je třeba vzít v úvahu územní plán. Pokud zapomeneme číst základní dokumenty, můžeme se vystavit nákladům souvisejícím s rekonstrukcí domu nebo konkrétními změnami v projektu. Předpisy se mohou mimo jiné týkat úhlu střechy nebo vzdálenosti rozestavěné stavby od určených hranic pozemku. Územní plán by měl být prioritou pro lidi, kteří se rozhodnou koupit hotový projekt.

Umístění budovy – jaké je optimální

Nemovitost musí splňovat naše očekávání z hlediska prostorového umístění. Hotový návrh domu by měl být přizpůsoben specifikům každé části světa. Zlehčování této záležitosti se projeví na pohodlí bytu. Je třeba připomenout, že jižní část nemovitosti je osvětlena jinak než severní část. Pokud se nebudeme starat o optimální osvětlení objektu, náš dům nebude energeticky efektivní, což se projeví vyššími provozními náklady.

Nevhodná velikost domu

Velmi důležitá je velikost plánované nemovitosti. Pokud se hotový projekt domu týká příliš velké budovy, budou následné provozní náklady velmi vysoké. Nevyplatí se rozhodovat o větším počtu dalších místností, které ve výsledku nevyužijeme. Velký dům je nabídka pouze pro větší rodiny. Měli byste myslet i v dlouhodobém horizontu – vícepatrová nemovitost se za pár let může ukázat jako značný problém pro starší lidi, kteří budou mít potíže s pohybem po schodech. Stojí za zmínku, že velký dům je drahý ve fázi samotné výstavby, což může být pro lidi s omezeným rozpočtem docela problematické.

Bytový design a funkčnost

Dům snů by měl být především velmi funkční. Hotový návrh domu musí splňovat naše očekávání z hlediska dispozice jednotlivých místností. Neuvážené rozhodnutí v podobě další ložnice nebo koupelny může negativně ovlivnit funkčnost celé nemovitosti. Pro větší počet menších místností je lepší se nerozhodovat, protože pohyb po jejich prostoru by mohl být značně problematický. Nesprávné uspořádání následujících místností může mít za následek značné komunikační problémy.

Dům není přizpůsoben potřebám

Ať už se rozhodujeme pro malý nebo velký dům , nejdůležitější je, aby byl přizpůsoben našim individuálním potřebám. Pokud hotový návrh domu nebude zohledňovat zdraví členů domácnosti, stane se stavba nefunkční. To je důležité zejména pro osoby se zdravotním postižením nebo seniory. Naštěstí nyní můžeme snadno najít hotový návrh domu navržený s ohledem na tento typ očekávání.

Chyby při výběru hotového návrhu nemovitosti automaticky ovlivňují její funkčnost. Mnohdy se díky přehlédnutí můžeme vystavit dodatečným nákladům souvisejícím s rekonstrukcí. Je proto na místě zdůraznit, že rozhodnutí ohledně konkrétního projektu musí být promyšleno v mnoha ohledech.