Jaké jsou povinnosti majitele psa

 

Když si pořídíte psa, získáte s ním mimo lásky a her také spoustu povinností. Kromě plnění jeho fyzických potřeb jako je venčení a krmení je i několik záležitostí, které nám ukládá zákon. Mezi ně patří zaplatit městský poplatek a nechat psa naočkovat a očipovat. Jak na to? To se dozvíte v dnešním článku.

Očkování psů

Očkování psů je nezbytné pro prevenci řady závažných infekčních onemocnění, které mohou být velmi nebezpečné jak pro psa, tak i pro vás a ostatní lidi. Hlavní nemoci, proti kterým se psi očkují, jsou vzteklina, parvoviróza, hepatitida a leptospiróza. Vakcinace je nejúčinnější prevencí proti těmto onemocněním a pomáhá ochránit psa i jeho okolí.

Očkování by mělo být prováděno pravidelně podle doporučení veterináře. Běžně to bývá poprvé v prvním roce života psa a poté se opakuje každý rok nebo každé tři roky, v závislosti na druhu vakcíny. Po naočkování získáte očkovací průkaz, který slouží jako doklad o vakcinaci a záznam, kdy bylo očkování provedeno a kdy by mělo proběhnout znovu.

Čipování psů

Čipování psů je další důležitou povinností majitele psa. Čipování je způsob, jakým lze psa identifikovat a najít majitele v případě ztráty nebo krádeže. Čip je malé zařízení velikosti rýže, které se implantuje pod kůži psa a obsahuje unikátní číslo. To umožňuje veterinářům, úřadům a neziskovým organizacím snadno identifikovat majitele psa.

Čipování by mělo být provedeno co nejdříve po pořízení psa. V České republice je čipování povinné od roku 2013 a každý pes musí mít platný čip a být zapsán v online evidenci zvířat.

Když už váš pejsek svůj čip dostal, veterinář vám dá jeho číslo a je na vás ho zaregistrovat do evidence. Těch je dostupných poměrně mnoho, některé jsou zdarma, jiné jsou placené. Veterináři mají přístup ke všem těmto evidencím a když se pejsek ztratí, jednoduše čip naskenují a ozvou se vám na kontakt, který v systému uvedete.

Faunamarket.cz je specializovaný portál s širokým výběrem inzerce zvířat.