Jak si poradit s prací z domova

jak-si-poradit-s-praci-z domova

Home office se v posledním roce rozšířil, tak jako nikdy v minulosti. Mnozí tuto možnost vítají a radují se z toho, že mají větší flexibilitu a více času na rodinu. Druhá skupina lidí z toho ale zas tak nadšená není a s prací z domova poněkud válčí. Velká část firem a zaměstnanců přišla na to, že se při home office potýkají s větším pracovním náporem a mají problémy s oddělováním pracovního a soukromého života. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si home office co nejvíce zpříjemnit a zefektivnit.

Pevně si ohraničte pracovní dobu

Největší problém s sebou skýtá přechod mezi prací a soukromím. Předtím bylo běžné, že práci od soukromého života dělila cesta do práce. Byl to jasný signál mozku „teď začínám pracovat“, stejně jako cesta z práce byl jasný signál, že už nám pro daný den nastává volno. Nezačínejte pracovat hned po tom, co otevřete oči. Dopřejte si pomalejší rozjezd, ať máte čas se dostatečně probudit. Stejně tak si najděte jasný znak toho, že pro vás pro daný den práce končí. Můžete třeba vypnout počítač a věnovat se chvíli svým koníčkům nebo rodině. I když máte možnost být doma na příjmu nepřetržitě, nečtěte zprávy a emaily týkající se práce, pokud už máte po své pracovní době.

Domluvte si, ať vás spolubydlící neruší

V domácím prostředí je někdy komplikované zajistit si klid na práci. Často se může stát, že vás někdo vyruší, když se zrovna potřebujete soustředit. Vyhraďte si proto na práci vhodný prostor, který budete mít pokud možno jen pro sebe a pro své pracovní záležitosti. Mozek si poté zvykne tak, že v daném prostředí se pracuje a pomůže vám lépe přepínat mezi prací a zábavou. Domluvte si s rodinou nějaké znamení, kterým jim dáte najevo, že si nepřejete být vyrušováni. Zkuste to vysvětlit i svým dětem. Takovým znamením můžou být třeba zavřené dveře, nebo to, že si nasadíte sluchátka. Na druhou stranu, v okamžicích, kdy si dáváte mezi prací přestávku, nebo večer po práci, věnujte se svým dětem a rodině. Dopřejete jim tak pozornost, kterou potřebují, a utužíte vzájemné vztahy. Když budou vědět, že si s vámi mohou popovídat mezi prací, bude pro ně jednoduší respektovat čas, kdy si nepřejete být rušeni.